Seminaarit työn tueksi
Järjestämme seminaareja yhteistyössä kumppaneidemme kanssa noin kerran vuodessa. Seminaarien aiheet valikoituvat ajankohtaisten aiheiden mukaan.
Varhaiskasvatuksen liikuntaseminaarin verkkostriimi 8.10.2020
Webinaarissa pääset tutustumaan lapsen kokonaisvaltaiseen hyvinvointiin ja sen tukemiseen varhaiskasvatuspäivän aikana. Webinaarissa mukana on tutkija Juho Strömmer puhumassa liikunnan vaikutuksista aivojen terveyteen ja oppimiseen. Lisäksi opit hyödyntämään tehokkaasti nykytilan arviointia, kuulet aktiivisia esimerkkejä varhaiskasvatusyksiköitsä ja perehdyt ruokakasvatukseen.
SEMINAARIIN ILMOITTAUTUMINEN ON PÄÄTTYNYT 4.10.2020
Kaikille ilmoittautuneille on lähetetty sähköpostissa linkki, jonka kautta pääset katselemaan seminaaritallenteen. Mikäli posti ei ole tavoittanut Sinua, ole yhteydessä emilia.hirvi (at) kepli.fi tai 044 0916 076
Seminaarin materiaalit päivittyvät näille sivuille sitä mukaan, kun ne saapuvat muokattuina Keplin toimistolle.
kepli-varhaiskasvatus-marjo-vuorinen.pdf
Kämppi_Liikkuva varhaiskasvatus -ohjelma_Kokkola_8.10.2020.pdf
Ylivieskan Liikkuva varhaiskasvatus.pdf
Neuvokas perhe Ruokakasvatusmateriaalin esittely.pdf
Webinaarin aikataulu:
13.15-13.25 Tilaisuuden avaus, Emilia Hirvi, Keski-Pohjanmaan Liikunta
13.25-13.45 Katariina Kämppi, tutkija Likes, Liikkuva varhaiskasvatus -ohjelma
13.45-14.05 Anne Kuusisto, VEO, Ruokakasvatus
14.05-14.25 Toholammin ulkopäiväkoti, Tarja Peltola, varhaiskasvatuksen opettaja
14.25-14.40 Isa Pelto, Leikki-Innovaattori, Perinneleikit RyPerinneleikit taukoliikuttavat + tauko
14.40-15.00 Ylivieskan varhaiskasvatus, Teija Puumala, varhaiskasvatuksen opettaja
15.00-16.00 Juho Strömmer, psykologi, PsT, Liikunnan vaikutukset aivojen terveytee
Seminaarin yhteyshenkilö: Emilia Hirvi, Keski-Pohjanmaan Liikunta 0440 916 076, emilia.hirvi (at) kepli.fi |


Seminaarin järjestämistä on tuettu opetus- ja kulttuuriministeriön rahoituksesta.
Seminaarin järjestäjät / yhteistyökumppanit:

