top of page
Recording Time

Keplin kesätyöseteleillä 100 nuorta kesätöihin

Keski-Pohjanmaan Liikunta on myöntänyt urheiluseuroihin 100 kesätyöseteliä. Tämän ansiosta seurat pystyvät lisäämään nuorten osallisuutta urheiluseuratoiminnassa ja lisäämään lasten liikunnan mahdollisuuksia kesäaikaan.


-Hakemuksia tuli toiminta-alueellamme sekä pienistä että suurista seuroista. Reilut 130 hakemusta tuli yhteensä ja päätöksiä tehdessä halusimme myöntää jokaiselle hakijalle vähintään yhden setelin. Olen todella iloinen tästä hakijamäärästä, iloitsee Keplin seura-asiantuntija Eeva- Maria Fränti.


Tänä vuonna kesätyötuen rinnalle saatiin myös maksutonta koulutusta. Kepli tarjoaa sekä seuran vastuuhenkilöille että nuorille koulutusta. Koulutuskalenteri julkaistaan jo ensi viikolla. - Haluamme olla lisäämässä alueemme seuratoimijoiden osaamista ja kehittämässä seuran toimintaa, kertoo Fränti.


Keplin kesätyöseteleitä on myönnetty seuraaville seuroille:


Tanssi-ilmaisu AeroDance

Alavieskan Viri

Gamlakarleby If/Yleisurheilujaosto

Gamlakarleby Bollklub

Haapajärven Kiilat/Jalkapallojaosto

Himangan Urheilijat/Hiihtojaosto

Juniori Hermes

Kalajoen Junkkarit/Hiihtojaosto

Kalajoen Junkkarit/Yleisurheilujaosto

Kannuksen Ura/Pesäpallojaosto

Kannuksen Ura/Yleisurheilujaosto

Kokkolan Jymy

Kokkolan NMKY

Kokkolan Kiri

Kokkolan Urheiluratsastajat ry

Kokkolan Suunnistajat

Kokkolan Tenniskerho

Kokkolan Veikot

KPV Juniorit

Kälviän Tarmo

Lohtajan Veikot

Nibacos Kokkola

Nivalan Saukot

Perhon Kiri

Reisjärven Pilke/Hiihtojaosto

Toholammin Urheilijat

Terjärv Ungdoms Sportklubb

Veteli Pesis

Vetelin Urheilijat

Vieska Futsal

Vieskan Uimarit

Ylivieska Gymnastics

Ylivieskan Kuula/Pesäpallojaosto
Comments


bottom of page