Kepliltä apua nuorten kesätyöllistämiseen
26.3.2018 17:33 Uutiset / Keski-Pohjanmaan Liikunta

KEPLILTÄ APUA NUORTEN KESÄTYÖLLISTÄMISEEN

Kepli on sopinut Kokkolan kaupungin kanssa järjestelyn, jossa urheiluseura voi työllistää nuoren ja Kepli voi toimia seuran puolesta juridisena työnantajana. Kepli tarjoaa teknisen avun nuorten (16-25-vuotias) kesätyöllistämiseen liikunnan ja urheilun pariin Kokkolan seudulla. Palvelu on tarkoitettu seuroille, joilla ei ole omaa päätoimista työntekijää. Kepli hoitaa seurojen puolesta työllistämiseen liittyvän byrokratian ja toimii seuran puolesta juridisena työnantajana.

Seurojen kanssa tehdään sopimukset, joissa seurat sitoutuvat maksamaa palvelusta Keplille palkkauksesta ja siitä aiheutuvat kulut erillisen aikataulun mukaan. Seuran kanssa laaditaan suunnitelma työtehtävistä koko työllistämisjaksolle. Seura voi etsiä tehtävään sopivaa nuorta omasta jäsenistöstään viimeistään toukokuun aikana. Kepli maksaa nuorelle palkan työjakson päättyessä.

Kepli hakee työllistämiseen kaupungilta kesäpalkkatuen seurojen puolesta. Kokeilu mahdollistaa kolmen nuoren palkkaamisen urheiluseuraan.

Lisätietoja:
Kehittämispäällikkö Samu Martinmäki, puh. 0440-916 073, s-posti: samu.martinmaki(a)kepli.fi
Aluejohtaja Petri Harsunen, puh. 0400-365 607, s-posti: petri.harsunen(a)kepli.fi


   
Keski-Pohjanmaan Liikunta
«  Toukokuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 Koulutus
 
 Kokous
 
 Tapahtuma
 
 Seminaari
Kategoriat